wtorek, 28 lutego 2017

Chorwacja - zanim będziemy na miejscu

Jak dojechać?

Do Chorwacji można dojechać na wiele sposobów, są samoloty, autokary, wycieczki organizowane przez biura podróży, ja jednak polecam podróż samochodem. Z opcji tej od lat korzysta masa Polaków i na prawdę długa podróż wcale nie musi być uciążliwa. Trasa jaką wybierzecie żeby dojechać do chorwackiego celu, zależy od wielu czynników, jednak nie ma co szukać oszczędności na omijanie autostrad - jest to bezpieczna i w miarę wygodna opcja. Najtrudniejszy odcinek drogi i tak czeka nas w Polsce, potem jest już tylko lepiej ;).
Moja trasa wiedzie przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację - większość trasy pokonujemy na autostradach. Żeby uniknąć opłat niektórzy omijają krótki odcinek autostrady w Słowenii, ale wybór zależy oczywiście od Was. W Czechach, Austrii i Słowenii opłata za autostrady to winiety, w Chorwacji za przejazd płacimy na bramkach.
Wielu kierowców pokonuje całą trasę bez noclegów w hotelach czy motelach. Ja również do nich należę, jednak - pomimo że również moja żona siada w trasie za kierownicą - staramy się zatrzymać na parkingu (polecam parkingi w okolicy Wiednia) i przespać kilka godzin. Na parkingu można za darmo skorzystać z toalety, umyć ząbki i jechać z uśmiechem dalej.

Co zrobić żeby dzieciaki się nie nudziły?

Tu opcji też jest kilka. Oczywiście należy pamiętać o częstych postojach i rozprostowaniu kości. Moi synowie w trakcie podróży oglądali filmy na laptopie, grali na smartfonach, czytali książki, grali w karty. Dobrą opcją jest też wyjazd z Polski w godzinach popołudniowych, wtedy znaczną część trasy pokonujemy w nocy, a w tym czasie dzieciaki śpią. Pamiętajcie, że nie ma co się spieszyć, pamiętać o bezpiecznej jeździe i zatrzymywać się żeby podziwiać widoki :).

Gdzie spać w Chorwacji?

Wybór miejsca naszego noclegu zależy oczywiście od zasobności naszego portfela i osobistych preferencji. Nasz wybór zawsze dotyczył, bardzo popularnych w Chorwacji, apartamentów. Cena dla 4-osobowej rodziny zawsze wychodziła korzystniej niż nad naszym polskim morzem. W cenie zawsze mieliśmy łazienkę, aneks kuchenny, klimatyzację i oddzielną sypialnię. Zawsze rezerwowaliśmy przez stronę booking.com i zawsze informacje podane na stronie się sprawdzały.

Jak płacić w Chorwacji?

Tu opcji też jest kilka. Można w Polsce wymienić złotówki na kuny, można z Polski wziąć euro i wymienić je na chorwacką walutę na miejscu. Można również w chorwackich sklepach czy restauracjach płacić kartą lub wypłacać pieniądze w bankomatach. Jednak ta ostatnia opcja jest najdroższa, chyba że mamy w banku opcję darmowych wypłat. Ja staram się najwięcej płacić kartą, przelicznik jest podobny jak przy wymianie waluty w kantorach. Trzeba jednak pamiętać, że nie we wszystkich restauracjach czy sklepach zapłacimy kartą. Przed dokonaniem zakupu lepiej się upewnić czy taka opcja jest możliwa.

Co ze sobą zabrać na wakacje?

Wychodzę z założenia, że jeśli czegoś zapomnimy z domu, zawsze to możemy kupić na miejscu. I jeszcze się nie zdarzyło żebyśmy czegoś w Chorwacji nie mogli kupić. Jednak warto wcześniej zapakować niezbędne leki, wodę, nakrycia głowy, kremy przeciwsłoneczne i buty do kąpania. Pamiętać oczywiście należy o dokumentach - szczególnie dowodach osobistych czy paszportach (również dzieci).

Ile kosztują wakacje w Chorwacji?

Chorwacja to piękne krajobrazy, czysta woda, piękne widoki
Chorwackie krajobrazy

To oczywiście też kwestia indywidualna. Z mojego doświadczenia wynika że koszty pobytu nad morzem polskim i chorwackim są podobne. Z tą różnicą, że w Chorwacji woda jest znacznie cieplejsza ;). Na sam dojazd (w obie strony) należy przeznaczyć 1200 - 1500 zł. Noclegi to ok. 50  - 70 euro za dobę w apartamencie (można znaleźć tańsze, są też znacznie droższe). Ceny są na poziomie porównywalnym do Polski, choć od kilku lat systematycznie rosną.

Gdzie szukać informacji?

Dla mnie najcenniejszym źródłem informacji było i jest forum cro.pl. Zawsze też możecie spytać tutaj w komentarzach lub wysyłając wiadomość prywatną.

Czy warto?

Warto, dla krystalicznie czystej wody, dla niespotykanych widoków, dla niezapomnianej przygody, słońca na niebie i życzliwych Chorwatów. Jeżeli jeszcze nie byliście w Chorwacji - nie zastanawiajcie się długo - nie pożałujecie. Ci co już byli wiedzą, że w Chorwacji zawsze można odkryć coś nowego.

poniedziałek, 27 lutego 2017

Powitanie

Post pierwszy

.
Na blogu znajdziecie relacje z podróży naszej rodzinki: żona + mąż i dwójka chłopaków (obecnie 11 i 14 lat). Chcemy się podzielić naszymi obserwacjami, zachwytami, zdumieniami, a także informacjami praktycznymi. Zawsze przed każdą podróżą przeczesujemy internet, aby znaleźć ważne i ciekawe informacje o krajach i miastach, które chcemy odwiedzić. Mam nadzieję, że ktoś planujący podróż trafi na "Euroszlaki" i znajdzie coś ciekawego. Już wkrótce relacje z Chorwacji, Węgier, Londynu, Wenecji, a także z wielu ciekawych miejsc w Polsce. Zapraszam!